Kaunistamisen päiväkirja

Ärtynyt päänahka kuriin, Rausch…

Ärsyttää, että päänahka ärtyy…

Päänahkani herkistyi muutama vuosi sitten.  Läträilin perusvoidetta jakaus jakaukselta ja lorottelin kaiken maailman öljyjä, saadakseni kutinan rauhoittumaan. Mitä vielä… Puuha oli sotkuista ja likasi tyynyliinat. Apteekissa törmäsin itselleni tuntemattomaan tuotteeseen nimeltä Rausch

Sitten se alkoi, hillitön kutina ja raapimis vimma sai minut päättämään, että haluan löytää uuden tuotteen! Pyysin ystävää katsomaan, onko päänahassa jotain silmiinpistävää. Hän totesi, että se on siisti ja ehjä, mutta siinä näkyy

 -Punoitusta

– Kireä pinta

– Kuivuutta

Vaiva on ärsyttävä! Se tekee minut hulluksi! Raapimisesta on tulossa arkipäivää! Sitäpaitsi päänahassani on helliä kohtia, suoranaista kipua. 

Käännyin kaikentietävän Googlen puoleen. Mr Google, can you please help me! Naputtelin hakusanoja

– Kuiva ja kutiseva päänahka, punoittava ja kipeä, ei hilsettä

Ärtynyt päänahka kuriin
Päässä kuhisee jo muutenkin…Ärtynyt päänahka on karsea vaiva

Mikä ihme auttaa ärsytykseen?

– Rakkoköynnös toimii, vastasi kone

– Mitä? Rakko—Mikä ihmeen Rakkojuttu … Päänahkaan etsin apuja, en virtsavaivaan!

– Rakkoköynnös on yrttimäinen saippuamarjakasvien heimoon kuuluva köynnös. Homeopatiassa tuttu juttu

– Öö, mihin se auttaa?

  • se lievittää tulehduksia
  • se rauhoittaa kutinaa
  • se rauhoittaa punoitusta
  • se suojaa ihoa kosteuden menetykseltä
  • sitä kutsutaan luonnon kortikoidiksi (fytokortikoidi)

– Kuulostaa hyvältä, mutta onko siinä saippuoita, kun se kuuluu saippuakasveihin?

  • se on saippuaton, pesevät aineet ovat luonnon sapoiineja
  • se on lisäaineeton
  • se on väriaineeton
  • siinä ei ole lisättyjä hajusteita 
  • se käy kaikille hiustyypeille

– Noh, en ole ennen kuullutkaan moista… Mistä sitä saa?  Tallustanko markettiin Rakkoköynnöstä kysellen? 

– Ei tietenkään! Iho-ongelmissa mennään apteekkiin.

– Jaa… Saanko apteekista köynnöksen, josta herutan aineet kallooni?

– No, ei… Kysy Rauschin Sydänsiemen Shampoota…  

Rauscheja saa apteekeista ja luonnontuotekaupoista ja  netistä. Biopharma Oy tuo sarjaa maahan Sveitsistä.

Ärtynyt päänahka kuriin
Apteekin tuotteissa on taikaa…Sieltä ostan mielelläni yhä avun, jos joku asia ärsyttää

Ärtyneisyys hävisi, Kiitos Rausch

Rakkoköynnöksen raaka-aineissa on itua. Minä olen raaka-aine ihminen… Olen herkistynyt vuosien varrella hajusteille. Sitä on vaikeaa hyväksyä, sillä olen entinen parfyymi kauppias. Hiustenhoitotuotteeni pitää olla mietoja, silloin minulla on hyvä olla. Olen tulossa vaativaksi, enkä tiedä pidänkö siitä! 

Shampoo on ollut kokeilussa joka kerta, kun ärtymät ilmenee. Talvi on päänahalle kiukkuinen aika.

  • possunpinkki väri rauhoittuu
  • päänahan kutina häviää
  • kuivuus lievittyy
  • raapiminen jää
  • hiukseni kiiltävät
Ärtynyt päänahka kuriin
Vain pieni määrä riittää

Miksi päänahka ärtyy?

Olen myös pohtinut seuraavia syitä…

  • Pesenkö liikaa vai liian vähän? Harva pesuväli lisää kutinaa
  • Muotoilutuotteet jäävät iholle, estäen sitä hengittämästä
  • Pesen liian kuumalla vedellä
  • Föönään liian kuumalla
  • Käytän liikaa shampoota, pidän runsaasta vaahdosta

 Puhdas tukka on ihana asia. Tukkaan liittyy niin paljon. Siihen liittyy muistoja, se on vastaanottanut hellyyttä, se on ihastuttanut ja vihastuttanut. Se voi olla olemuksen paras puoli tai heikoin lenkki. Tukka kaipaa uusia tuulia, uusia aineita ja huomiota.

Sitä ei voi kohdella samalla tavalla koko elämän. Siitä on tullut kyllästynyt vanhus. Se kiukuttelee hormonien myllerryksessä ja eikä sille kelpaa aina samat mössöt.

Kun hiuspohja rauhoittuu, siitä tulee kiitollinen fiilis. Kiitos Rauch.

Sain apua ja olen valmis jakamaan ilosanoman myös muille.

Ohessa linkki Rauschin sivuille, ellet tunne jo sarjaa

https://rausch.fi/

Rauchilla on muuten täiden ennaltaehkäisijä. Ei ole kiva puhua täistä, mutta jollet tiedä, Rauchin pajunkuori on sellainen shampoo, että se pitää täit loitolla. Siinä on sellaisia eteerisiä öljyjä ja tuoksu joista täit ei diggaa.

Tilasin itselleni aikoinaan Australiaan pullon suomesta, sillä siellä oli ongelma noiden pikku eliöiden kanssa.

Pakko tunnustaa, että joskus pipo on unohtunut pestä kesälevon jälkeen.  Pipo likaantuu päänahan hikoillessa ja sekin ärsyttää herkkää hiuspohjaa. Kaikki keinot on mietittävä, terveiden päänahkojen puolesta.

Olen julkaissut artikkelin MeNaisten blogiyhteisössä muutama vuosi sitten, mutta päänahan oireet alkavat nyt, joten siksi laitan sen uudelleen jakoon.

Bythe

iirispiiris

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s